Pages in topic:   [1 2] >
Kérés a Kudoz kérdezőkhöz
Thread poster: Katalin Szilárd
Katalin Szilárd
Katalin Szilárd  Identity Verified
Hungary
Local time: 13:09
English to Hungarian
+ ...
Oct 18, 2009

Egyre több olyan Kudoz kérdéssel lehet találkozni, ahol a kérdező vagy szövegkörnyezet nélkül teszi fel a kérdést, vagy a neten talált definíciót adja meg szövegkörnyezetként (ami mint később kiderül - általában a kérdés lezárása után - nem is illik a szövegkörnyezetbe). Persze előfordul, hogy valaki lehagyja a kontextust, de később pótolja. A gond ott kezdődik, amikor a kérdező és válaszadó közötti kommunikáció teljesen hiányzik. Sokszor a kérdező ... See more
Egyre több olyan Kudoz kérdéssel lehet találkozni, ahol a kérdező vagy szövegkörnyezet nélkül teszi fel a kérdést, vagy a neten talált definíciót adja meg szövegkörnyezetként (ami mint később kiderül - általában a kérdés lezárása után - nem is illik a szövegkörnyezetbe). Persze előfordul, hogy valaki lehagyja a kontextust, de később pótolja. A gond ott kezdődik, amikor a kérdező és válaszadó közötti kommunikáció teljesen hiányzik. Sokszor a kérdező nemtörődöm módon teljesen "magára hagyja" a válaszadókat, és egyáltalán nem válaszol a Kudoz kérdéssel kapcsolatos kérdésekre. Sőt van, aki le sem zárja kérdést, visszamenőleg sok ilyen kérdést lehet találni: vannak olyan kérdések, amelyek több mint 1 éve nincsenek lezárva. Nem hiszem, hogy ez az idő hiánya miatt lenne. Ez az utóbbi időben nagyon sokszor, és nem egy, hanem több különböző kérdezőnél fordult elő. Ha valaki kérdez, akkor szerintem adja meg a tiszteletet azok számára, akik válaszolnak, és válaszoljon a válaszadók kérdéseire a kérdéssel kapcsolatban. Adja meg a szövegkörnyezetet, ha a szerződése teljes titoktartást kíván, akkor is ki lehet szedni a mondatból a kérdéses részt, ki lehet ikszelni a neveket stb. Nem hiszem, hogy ez olyan nagy kérés lenne.

Üdvözlettel,
Creativity
Collapse


 
Péter Tófalvi
Péter Tófalvi  Identity Verified
Hungary
Local time: 13:09
English to Hungarian
+ ...
Kedves creativity! Nov 5, 2009

Én meg szeretnék egy Mercedest, 4 l/100 km-es fogyasztással.

A Kudoz kérdéseket bárki felteheti, nem regelt juzerek is. Ők nem is ismerik nagyon az elvárásokat. A regelt kollégák, magam is, esetében pedig bejátszik a fáradtság, sietség, több napos kialvatlanság stb.

Jellemzően, nem sokan olvasták el egyáltalán ezt a posztot.


 
Katalin Szilárd
Katalin Szilárd  Identity Verified
Hungary
Local time: 13:09
English to Hungarian
+ ...
TOPIC STARTER
Kedves Péter! Nov 5, 2009

Remélem kívánságod teljesül. De szerintem az én kérésem, messze nem ennyire bonyolult, egyszerűen tiszteletről van szó.

Ahogy látom ezt a beírásomat sokan olvasták el, csak valószínű, hogy pont az nem, akinek a legjobban szántam. Itt nem a Kudoz szabályokról van szó. Ha felteszel egy kérdést, és arra automatikusan jönnek válaszok, akkor a discussion részbe írt bejegyzéseket is automatik
... See more
Remélem kívánságod teljesül. De szerintem az én kérésem, messze nem ennyire bonyolult, egyszerűen tiszteletről van szó.

Ahogy látom ezt a beírásomat sokan olvasták el, csak valószínű, hogy pont az nem, akinek a legjobban szántam. Itt nem a Kudoz szabályokról van szó. Ha felteszel egy kérdést, és arra automatikusan jönnek válaszok, akkor a discussion részbe írt bejegyzéseket is automatikusan megkapja a kérdező. Bár azt hiszem, hogy ezt le lehet tiltani, de csak kérdésenként. De ha a legtöbb válasz úgy kezdődik, hogy "XY, jó lenne, ha további szövegkörnyezetet adnál meg", és a kérdező által feltett szinte valamennyi kérdésnél elhangzik ez a kérés, és a kérdező egyik kérdést teszi fel a másik után, de egyiknél sem ad meg szövegkörnyezetet, valamint egyik válaszadó kérésére sem reagál, és nem zárja le a kérdéseket, akkor ott már beszélhetünk nemtörődömségről és tiszteletlenségről.
Ez nem sietség, ez nem fáradság. Ez sima: "I don't give a damn". Közben pedig teszi fel egyik kérdést a másik után ... Kapja a frappánsabbnál frappánsabb válaszokat. Lehet, hogy ő könnyen kiválasztja, ami neki kell, mert ott van előtte a szöveg, amiben benne van a kérdéses kifejezés, de a válaszadókat is érdekli, hogy vajon mennyire jó az általuk megadott kifejezés. Ha van ideje valakinek ennyi kérdést feltenni, akkor arra is van ideje, hogy megadja a szövegkörnyezetet. Eleve ezzel kell kezdeni. Ha meg nincs ideje elolvasni a válaszokat, akkor meg minek tesz fel ennyi kérdést?
Mint írtam előfordul, hogy valaki nem ad meg szövegkörnyezetet, de amikor többször felszólítják erre, többen is, akkor egyértelműen nem kialvatlanságról van szó.

Üdv,
Kati

[Edited at 2009-11-05 09:31 GMT]
Collapse


 
hollowman2
hollowman2
English to Hungarian
+ ...
A tiszteletet kiérdemelni szokás, nem pedig elvárni. Nov 5, 2009

Továbbá:
Ne akarj másokat megváltoztatni, fogadd el őket olyannak, amilyenek. (A lelki békénél -- talán -- nincs is fontosabb.)


[Módosítva: 2009-11-06 09:22 GMT]


 
Katalin Horváth McClure
Katalin Horváth McClure  Identity Verified
United States
Local time: 07:09
Member (2002)
English to Hungarian
+ ...
Sajnos csak az a megoldás, Nov 5, 2009

hogy az ilyen kérdezőnek nem válaszolunk. Arra is lehetőség van, hogy feltegyük a szűrőlistára az illetőt, és akkor a kérdéseiről nem jön értesítés.
(A KudoZ kérdések listáját böngészve persze láthatók azok a kérdések is, de legalább e-mail nem jön róluk.)

Amíg van olyan, aki válaszol a kérdésre (ugyanúgy, amíg van olyan, aki jelentkezik a két-háromcentes munkákra), addig semmi sem fog változni.

Katalin


 
Katalin Szilárd
Katalin Szilárd  Identity Verified
Hungary
Local time: 13:09
English to Hungarian
+ ...
TOPIC STARTER
?? Nov 7, 2009

hollowman2 wrote:

Továbbá:
Ne akarj másokat megváltoztatni, fogadd el őket olyannak, amilyenek. (A lelki békénél -- talán -- nincs is fontosabb.)


[Módosítva: 2009-11-06 09:22 GMT]



???


 
Eva Blanar
Eva Blanar  Identity Verified
Hungary
Local time: 13:09
English to Hungarian
+ ...
Minek a Kudoz-rendszer, ha rosszul használjuk? Nov 8, 2009

Katival értek egyet: nem kéne válaszolni az ilyenre, a kérdezők meg talán jó, ha jelzik, hogy kontextus, az nincs, vagy csak annyi, hogy... (Sajnos, egyre több az olyan munka, amiről ordít, hogy a fordítók jövőbeli kikapcsolása a cél - épp most kaptam egy ilyet: százvalahány kifejezés, amiből - típusmondatokból - többféle szabványlevél is összetolható, adott esetben éves értékpapír-számlakivonatok. A bosszantó az, hogy az ügyfél már a fordítóirodának is �... See more
Katival értek egyet: nem kéne válaszolni az ilyenre, a kérdezők meg talán jó, ha jelzik, hogy kontextus, az nincs, vagy csak annyi, hogy... (Sajnos, egyre több az olyan munka, amiről ordít, hogy a fordítók jövőbeli kikapcsolása a cél - épp most kaptam egy ilyet: százvalahány kifejezés, amiből - típusmondatokból - többféle szabványlevél is összetolható, adott esetben éves értékpapír-számlakivonatok. A bosszantó az, hogy az ügyfél már a fordítóirodának is így küldte, még szerencse, hogy korábban a kibocsátási tájékoztatót is én fordítottam, különben nagy bajban lennék. Most meg zabálom fel a jövőt... mármint a potenciális fordítási megbízásokat.)

Van azonban egy másik dolog, ami engem sokszor zavar: előfordul (részben a fenti tendencia miatt), hogy tényleg nincs semmi kontextus, az ember ezt jelzi is, utána pedig kapja a megjegyzést, hogy persze, ehhez ismerni kellene az anyagot - hát ha a fejem tetejére állok, akkor se tudok többet: ezt azért el kéne hinni, nem?

A külső, be se jelentkezett júzerek miatt meg talán nem kéne nagyon igyekeznünk (ott kell a lelki béke), mert tényleg van olyan, hogy bedob egy kifejezést, magyarázatnak esetleg megismétli ugyanazt (azt egyszerűen imádom!), és annyi. Nekik ott van a Google Translate... De most minden alkalommal beírogatni neki, hogy hé, ez nem fordítógép...?

[Edited at 2009-11-08 18:37 GMT]
Collapse


 
kyanzes
kyanzes  Identity Verified
Hungary
Local time: 13:09
English to Hungarian
+ ...
Szövegkörnyezet felvonultatása Nov 8, 2009

Bár nem kapcsolódik közvetlenül a témához, valamiféle vonatkozással mégis bír, hogy a glosszáriumba szánt, célzott kérdések esetében a válaszadók időnként nem írnak be példamondatokat, pedig fel van tüntetve, hogy kettőt is meg kell adni (remélem jól emlékszem erre a követelményre) és inkább nagyvonalúan betesznek egy kötőjelet.

Arra szeretnék utalni, hogy a rendszer esetleg megkövetelhetné a szövegkörnyezet megadását, esetleg a szavak szám�
... See more
Bár nem kapcsolódik közvetlenül a témához, valamiféle vonatkozással mégis bír, hogy a glosszáriumba szánt, célzott kérdések esetében a válaszadók időnként nem írnak be példamondatokat, pedig fel van tüntetve, hogy kettőt is meg kell adni (remélem jól emlékszem erre a követelményre) és inkább nagyvonalúan betesznek egy kötőjelet.

Arra szeretnék utalni, hogy a rendszer esetleg megkövetelhetné a szövegkörnyezet megadását, esetleg a szavak számát is figyelhetné (pl. minimum 10 szó). Esetlegesen egy jelölőnégyzetet (checkbox) is fel lehetne ajánlani a következő szöveggel "Nem áll rendelkezésre szövegkörnyezet." és ebben az esetben nem lenne kötelező a szövegkörnyezet megadása, így már nem lehet szó egyszerű figyelmetlenségről.

A rendszer alapvetően nem kényszeríti ki a szövegkörnyezet megadását. Mint minden rendszert, ezt is lehet fejlesztni, és esetleg ideje, hogy az evolúció a kérdések feladásának menetét is megérintse.

Ami pedig a válaszadás megtagadását illeti: természetesen senkinek sem kötelessége válaszolni egy arra érdemtelennek ítélt kérdésre. Abban viszont nem vagyok biztos, hogy a hallgatást mindenki "jól megérdemelt büntetésként" fogja értelmezni.

[Edited at 2009-11-08 18:52 GMT]
Collapse


 
Katalin Horváth McClure
Katalin Horváth McClure  Identity Verified
United States
Local time: 07:09
Member (2002)
English to Hungarian
+ ...
Sok mindent lehetne módosítani, persze Nov 8, 2009

kyanzes wrote:
A rendszer alapvetően nem kényszeríti ki a szövegkörnyezet megadását. Mint minden rendszert, ezt is lehet fejlesztni, és esetleg ideje, hogy az evolúció a kérdések feladásának menetét is megérintse.


Tudod hányszor volt ez már téma más fórumokon?
Annak idején, amikor moderátor voltam, a modik is javasoltak több módosítást a helyzet javítása érdekében, de ezeknek a javaslatoknak is ugyanaz lett a sorsa, mint a nyilvános fórumokon felhozott javaslatoknak... A webhely vezetése másképp látja az egész KudoZ-rendszert, a jelentőségét, és hogy mi a fontos, mint ahogy sok profi fordító látja.
A véleménykülönbség illusztris példája olvasható az alábbi fórumon, az első oldalon "Scenario responses" címmel:
http://www.proz.com/forum/kudoz/141739-punishable_offenses_in_kudoz.html#1187126

Katalin


 
Péter Tófalvi
Péter Tófalvi  Identity Verified
Hungary
Local time: 13:09
English to Hungarian
+ ...
ez kíváncsivá tett Nov 9, 2009

Katalin Horvath McClure wrote:
A webhely vezetése másképp látja az egész KudoZ-rendszert, a jelentőségét, és hogy mi a fontos, mint ahogy sok profi fordító látja.


Nekem amúgy az a tapasztalatom, hogy az olyan fórumok, ahol szigorú, drákói szabályok uralkodnak lassan kihalnak. Ahol minden úgy működik, mint egy japán autógyár, onnan elszoknak az emberek. A KudoZ is részben ilyen fórum. Arról nem beszélve, hogy az ügyetlen kérdezőkből lehetnek a jövőbeni profi kérdezők és ProZ tagok. Mindenki kezdi valahol.


 
Katalin Szilárd
Katalin Szilárd  Identity Verified
Hungary
Local time: 13:09
English to Hungarian
+ ...
TOPIC STARTER
További gondolotok Nov 9, 2009

Katalin Horvath McClure wrote:

Amíg van olyan, aki válaszol a kérdésre (ugyanúgy, amíg van olyan, aki jelentkezik a két-háromcentes munkákra), addig semmi sem fog változni.

Katalin



Itt pontosan ez a gond. A topicot egyébként egy kérdező kérdésdöppingje után írtam. Szerintem az itt a felszólalók közül talán egyedül Horváth Kati tudja, hogy kiről van szó, mert ő is megkérte a kérdezőt, hogy adjon további szövegkörnyezetet. Legszívesebben leírnám itt, hogy ki is az pontosan, akinek a legjobban szántam a topicot, de nem tudom, hogy egy ilyen fórum topicban meg lehet-e nevezni valakit (szabályellenes-e vagy sem). Egyébként az illető ugyan nem Proz tag, de regisztrálva van, van profilja. Azt hiszem, hogy az nem szabályellenes, ha bemásolok ide három linket, így akkor mindenki látja, hogy milyen "Kudoz magatartásról" beszélek:

http://www.proz.com/kudoz/english_to_hungarian/slang/3501538-cowpoke.html

http://www.proz.com/kudoz/english_to_hungarian/slang/3517279-pizzazz.html

http://www.proz.com/kudoz/english_to_hungarian/poetry_literature/3514978-ghostwriter.html

1. Kérdésdöpping (lásd a kérdező további kérdéseit) során a kérdező-válaszadók közti kommunikáció = 0
2. Lezárás: csak peer alapján - ok ezzel nincs gond, csak mi alapján van peer comment, ha a válaszok nagy része megállja a helyét a szövegkörnyezettől függően?
3. Többszöri felszólításra sem reagál a kérdező (lásd további kérdéseit)
4. Nem létezik, hogy itt nincs szövegkörnyezet, mert ezek nem szakszavak, de ha nincs kontextus, akkor legalább megtisztelem azokat, akik válaszoltak, és bepötyögök egy rövid mondatot: Bocs, de további szövegkörnyezet nincs, vagy szövegkörnyezet itt sincs.
5. Hollowman mondatát nem tudom értelmezni a tisztelettel kapcsolatosan. Ha valaki feltesz egy kérdést, akkor igenis köszönettel tartozik azoknak, akik válaszolnak, és ha a kérdéssel kapcsolatban visszakérdez a válaszadó (normális hangnemben), akkor a kérdezőnek igenis tiszteletet tanúsítva válaszolnia illene (!!), hogy pl. szövegkörnyezet ez: .... vagy nincs szövegkörnyezet. A legtöbbször ez a kommunikáció szerencsére természetes, de itt nem (és nem csak 1 kérdésről van szó).
6. Mindaddig, amíg az ilyen kérdésekre jönnek a válaszok, és a kérdező gondolom kiszemezgeti a neki megfelelőt, majd a válaszadókat "magára hagyja" hadd "vitázzanak", aztán majd csak lesz valami, addig ez a probléma fennáll.
Ez tényleg pont olyan, hogy amíg valaki elvállal 0.03 USD/szavankénti áron munkákat, addig nem lehet csodálkozni azon, hogy az árak "nyomottak" maradnak.

Én itt a közös fellépés hiányában látom a problémát.
Akár legyen szó ilyen Kudoz kérdésekről, akár árakról például.


[Edited at 2009-11-09 08:06 GMT]


 
Katalin Szilárd
Katalin Szilárd  Identity Verified
Hungary
Local time: 13:09
English to Hungarian
+ ...
TOPIC STARTER
Linkek Nov 9, 2009

Péter Tófalvi wrote:

Arról nem beszélve, hogy az ügyetlen kérdezőkből lehetnek a jövőbeni profi kérdezők és ProZ tagok. Mindenki kezdi valahol.


Szia Péter!

Ha beleolvasol az általam megadott linkekbe, akkor egyértelmű lesz, hogy én nem az "ügyetlen" vagy kezdő kérdezőkről írtam. Persze vannak kezdők, vannak akik nem ismerik a Kudoz szabályokat, vannak akik nincsenek is regelve, van aki siet, vagy kialvatlan.
Az is előfordul - ahogy Blanar Éva is írta, hogy tényleg nincs szövegkörnyezet.
De nem kezdtem volna el ezt a topicot, ha ezek valamelyikéről lenne szó.

Üdv,
Kati
(Creativity)

[Edited at 2009-11-09 08:18 GMT]


 
Zsuzsa Berenyi
Zsuzsa Berenyi  Identity Verified
Hungary
Local time: 13:09
English to Hungarian
+ ...
Inkább a törődés hiányában látom a bajt Nov 9, 2009

Persze, nehéz, sőt sok esetben lehetetlen úgy válaszolni egy kérdésre, hogy nincs hozzá szövegkörnyezet, és természetesen rengeteg (ezek közül néhány talán meg is bocsátható) oka van annak, hogy nincs.

Az igazi problémát én nem a szövegkörnyezet hiányában látom, hanem abban, hogy vannak (vagy csak van?) aki úgy tesz fel kérdéseket, hogy egy nyilvánvalóan netről leszedett definíciót ad meg környezetnek (feltételezi, hogy a válaszadók nem tudnak l
... See more
Persze, nehéz, sőt sok esetben lehetetlen úgy válaszolni egy kérdésre, hogy nincs hozzá szövegkörnyezet, és természetesen rengeteg (ezek közül néhány talán meg is bocsátható) oka van annak, hogy nincs.

Az igazi problémát én nem a szövegkörnyezet hiányában látom, hanem abban, hogy vannak (vagy csak van?) aki úgy tesz fel kérdéseket, hogy egy nyilvánvalóan netről leszedett definíciót ad meg környezetnek (feltételezi, hogy a válaszadók nem tudnak levenni egy szótárt a polcról vagy bárhol máshol utána nézni???), majd itt vége is a kérdéssel kapcsolatos ténykedéseinek. Új kérdést tud feltenni, tehát nem arról van szó, hogy nincs ideje vagy nincs gépközelben, de arra nem veszi a fáradtságot, hogy bármilyen kommunikációban részt vegyen a kérdéssel kapcsolatban (ide értem a vitában feltett kérdések megválaszolását; a kérdés lezárását; és a válaszadónak küldött visszacsatolást is).

Teljesen egyetértek Katival abban, hogy meg kellene adni a kérdésnek, a kérdezőnek és a válaszadóknak kijáró tiszteletet azzal, hogy reagálunk egymás gondolataira. Nem gépek vagyunk vagy birkák, hanem egymás segítségét kérő és egymás munkáját segítő emberek. Én legalábbis ebben látom a kudoZ lényegét: segíti a fejlődést, ami viszont kommunikáció nélkül nem hiszem, hogy sikerülhet.

A kérésről pedig még annyit, hogy jó ideje nem jelentkezett az, aki miatt a topic elindult, így remélhetjük, hogy máskor nem forul elő hasonló eset.
Collapse


 
hollowman2
hollowman2
English to Hungarian
+ ...
Aki önzetlenül segít ... Nov 9, 2009

Creativity wrote:

5. Hollowman mondatát nem tudom értelmezni a tisztelettel kapcsolatosan. Ha valaki feltesz egy kérdést, akkor igenis köszönettel tartozik azoknak, akik válaszolnak



[Edited at 2009-11-09 08:06 GMT]



Aki önzetlenül segít, annak eszébe sem jut köszönetet várni.
(Tanulság: Aki nem vár köszönetet, azt kevesebb csalódás éri).


[Módosítva: 2009-11-09 21:35 GMT]


 
Erzsébet Czopyk
Erzsébet Czopyk  Identity Verified
Hungary
Local time: 13:09
Member (2006)
Russian to Hungarian
+ ...
SITE LOCALIZER
csak egy kösz és más semmi... Nov 10, 2009

hollowman2 wrote:

Creativity wrote:

5. Hollowman mondatát nem tudom értelmezni a tisztelettel kapcsolatosan. Ha valaki feltesz egy kérdést, akkor igenis köszönettel tartozik azoknak, akik válaszolnak



[Edited at 2009-11-09 08:06 GMT]



Aki önzetlenül segít, annak eszébe sem jut köszönetet várni.
(Tanulság: Aki nem vár köszönetet, azt kevesebb csalódás éri).


[Módosítva: 2009-11-09 21:35 GMT]


Nade azért van elemi kultúra is a világon, itt állítólag diplomás emberek beszélgetnek egymással, és bár a kultúra nem diplomafüggő, szerintem senkinek nem esik le a karikagyűrű az ujjáról, ha annyit begépel, hogy kösz (2 mp alatt megvan és nem kerül semmibe, a másik oldal mégis úgy érzi, hogy emberszámba veszik).


 
Pages in topic:   [1 2] >


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Ildiko Santana[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Kérés a Kudoz kérdezőkhöz






TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »