TEÁOR- és szakmakódok változása
Thread poster: Eva Blanar
Eva Blanar
Eva Blanar  Identity Verified
Hungary
Local time: 00:32
English to Hungarian
+ ...
Apr 23, 2010

Az APEH tájékoztatása szerint:
http://www.apeh.hu/adoinfo/art/teaor_100422.html

A dolog lényege:
2009 júniusáig kellett volna váltani, de néhány ezren ezt még nem tették meg, és - magánszemélyeknek 200 ezer, társas vállalkozásoknak 500 ezer - mulasztási bírságot szabhatnak ki "az adózás rendjéről szóló többször módosított 2003. évi
... See more
Az APEH tájékoztatása szerint:
http://www.apeh.hu/adoinfo/art/teaor_100422.html

A dolog lényege:
2009 júniusáig kellett volna váltani, de néhány ezren ezt még nem tették meg, és - magánszemélyeknek 200 ezer, társas vállalkozásoknak 500 ezer - mulasztási bírságot szabhatnak ki "az adózás rendjéről szóló többször módosított 2003. évi XCII. törvény 172. § (1) bekezdés c) pontja értelmében".

Ha valaki még nem írta volna át magát...
Collapse


 
Erzsébet Czopyk
Erzsébet Czopyk  Identity Verified
Hungary
Local time: 00:32
Member (2006)
Russian to Hungarian
+ ...
SITE LOCALIZER
tejóisten Apr 23, 2010

KÖSZÖNÖM!!!!! és rohanok

 
Ferenc BALAZS
Ferenc BALAZS  Identity Verified
Hungary
Local time: 00:32
Member (2008)
German to Hungarian
+ ...
Én ezt nem értem... Apr 24, 2010

... engem valaki átírt! Ügyfélkapu -- ebev -- törzsadat lekérdezés: főtevékenység 743001. A számláimra meg a mai napig 748513-at írtam. Hogy ebből mi lesz?

 
Eva Blanar
Eva Blanar  Identity Verified
Hungary
Local time: 00:32
English to Hungarian
+ ...
TOPIC STARTER
Lehet, hogy a nyilvántartásban átírták... Apr 25, 2010

...de úgy tudom, az a lényeg, hogy a cégkivonatban mi van.
Arra tudok tippelni, hogy a lekérdezések megkönnyítésére a régi számokat mindenkinél átírták az újra, de attól még nem biztos, hogy mindenütt át van vezetve.

A profi ügyfelek egyébként vissza szokták dobni a régi kódszámmal megírt számlákat, mert újabban állítólag ezt is ellenőrzi az adóhatóság, de náluk ellenőrzi elsősorban, nehogy ügyeskedhessenek (például az áfa visszaig�
... See more
...de úgy tudom, az a lényeg, hogy a cégkivonatban mi van.
Arra tudok tippelni, hogy a lekérdezések megkönnyítésére a régi számokat mindenkinél átírták az újra, de attól még nem biztos, hogy mindenütt át van vezetve.

A profi ügyfelek egyébként vissza szokták dobni a régi kódszámmal megírt számlákat, mert újabban állítólag ezt is ellenőrzi az adóhatóság, de náluk ellenőrzi elsősorban, nehogy ügyeskedhessenek (például az áfa visszaigénylésével, bár a mi tevékenységünkben ennek már nincs sok jelentősége).

Jut eszembe: most már állítólag a TEÁOR/SZJ számot sem kötelező feltüntetni a számlán, de ebben nem vagyok teljesen biztos (én azért még beírogatom). Tud erről valaki valami biztosat?

Szóval én azt javasolnám, hogy nézd meg, mi van a cégnyilvántartásban (ingyenesen megtekinthető a http://cegkivonat.eu/ oldalon), mert ha onnan nem pörgetik át, arról már nem tehetsz, fordítva azonban nem működik. (A cégkivonat arról az oldalról kinyomtatható, de az nem közhiteles, bár sok helyen a hitelesnek mondott netes verziót sem fogadják el - például bankok.)

A dologban a kellemetlen az, hogy a cégadatok minden változtatásához tudtommal ügyvéd igénybevétele szükséges, ami eleve megdrágítja (+ a hirdetmény díja), a bírság azonban azt hiszem, meggyőzően magas ahhoz, hogy utánanézzen az ember.
Collapse


 
Ferenc BALAZS
Ferenc BALAZS  Identity Verified
Hungary
Local time: 00:32
Member (2008)
German to Hungarian
+ ...
Tudom már, Apr 26, 2010

hogy jól csinálom, csak elbizonytalanodtam egy pillanatra. A KSH honlapján olvastam egy-két hónappal ezelőtt és most is:
„A szolgáltatások számlázásakor (az Áfa tv. 169. § alapján) változatlanul az SZJ'03 kódokat kell használni.”
http://portal.ksh.hu/portal/page?_pageid=37,626625&_dad=portal&_schema=PORTAL
Az SZJ’03 a
... See more
hogy jól csinálom, csak elbizonytalanodtam egy pillanatra. A KSH honlapján olvastam egy-két hónappal ezelőtt és most is:
„A szolgáltatások számlázásakor (az Áfa tv. 169. § alapján) változatlanul az SZJ'03 kódokat kell használni.”
http://portal.ksh.hu/portal/page?_pageid=37,626625&_dad=portal&_schema=PORTAL
Az SZJ’03 a TEÁOR’03 beceneve, régen átdolgozták, harmonizálták, egységesítették már és TEÁOR’08-nak nevezik. Sőt a statisztikában már a TESZOR’08-at kell használni, amely „felváltja a Szolgáltatások Jegyzékét (SZJ'03-at) és a Belföldi Termékosztályozást (BTO-t)” – olvasom ugyanott.
Ezek után nem annyira természetes, hogy a számlára a legrégebbi osztályozás szerinti kódot kell írni. Jó oka lehet persze ennek is, csak én nem értem.
Az átírás valószínűleg automatikusan történt meg az én – egyszerű – esetemben.
Collapse


 
Ferenc BALAZS
Ferenc BALAZS  Identity Verified
Hungary
Local time: 00:32
Member (2008)
German to Hungarian
+ ...
Az Áfa tv. 169. §-a Apr 26, 2010

sorolja fel a számla kötelező adattartalmát (az Apeh oldaláról – gondolom - éppen a hatályos szövegű törvény tölthető le):

„f) ... illetőleg a nyújtott szolgáltatás megnevezése, annak jelölésére – a számlakibocsátásra kötelezett választása alapján –
... See more
sorolja fel a számla kötelező adattartalmát (az Apeh oldaláról – gondolom - éppen a hatályos szövegű törvény tölthető le):

„f) ... illetőleg a nyújtott szolgáltatás megnevezése, annak jelölésére – a számlakibocsátásra kötelezett választása alapján – az e törvényben alkalmazott SZJ, ...”
http://www.apeh.hu/data/cms56062/afa_torveny_2010_jan1_apr1_tol_labjegyzettel.pdf

Ezt a mondatrészt talán lehet úgy értelmezni, hogy én eldönthetem: megnevezzem, vagy jelöljem a szolgáltatást a számlán. Ha már megneveztem (fordítás), nem kell a jelölés, de ha azt is alkalmazom, akkor az SZJ'03-at kell használni. Megfordítva: egyedül a jelölés, az SZJ-szám megadása is elegendő lehet.
Jótállás nélkül!

(Nem nagy fáradság az SZJ-kód ráírása a számlára, ezért én továbbra is írni fogom.)
Collapse


 
Eva Blanar
Eva Blanar  Identity Verified
Hungary
Local time: 00:32
English to Hungarian
+ ...
TOPIC STARTER
Na, erre nem számítottam... Apr 26, 2010

Kösz, most beszéltem a KSH-val (a megadott linken szerepel egy telefonszám is) és most derült ki a számomra, hogy valóban, az SZJ-t kell írni (abból meg csak a régi van), nem a TEÁOR-t. A kódszám feltüntetése nem kötelező, ellenben állítólag az APEH is az SZJ-szám szerint ellenőriz. (Mondjuk, a megfeleltetés nem egy olyan nagy ügy, ez egy viszonylag egyszerű történet, legfőképpen pedig adókihatása nincs: azonos az áfa.)

Nem azonos egyébként a TEÁOR
... See more
Kösz, most beszéltem a KSH-val (a megadott linken szerepel egy telefonszám is) és most derült ki a számomra, hogy valóban, az SZJ-t kell írni (abból meg csak a régi van), nem a TEÁOR-t. A kódszám feltüntetése nem kötelező, ellenben állítólag az APEH is az SZJ-szám szerint ellenőriz. (Mondjuk, a megfeleltetés nem egy olyan nagy ügy, ez egy viszonylag egyszerű történet, legfőképpen pedig adókihatása nincs: azonos az áfa.)

Nem azonos egyébként a TEÁOR és az SZJ: 2008-ban az előbbi megváltozott, az utóbbi nem, így most már az első 4 számjegy nem azonos és ha jól értettem, nem is lesz az.

Vagyis tényleg a régit kell írni... Most már csak az a kérdés, hogy a megbízók így elfogadják-e majd a számlánkat? Vagy írjuk rá mind a kettőt? Esetleg még azt is, hogy fordítás vagy lektorálás?

[Edited at 2010-04-26 09:09 GMT]
Collapse


 
Kathrin.B
Kathrin.B  Identity Verified
Local time: 00:32
English to Hungarian
+ ...
TEÁOR vs SZJ kódok Apr 30, 2010

Sziasztok,



Eva Blanar wrote:

Az APEH tájékoztatása szerint:
http://www.apeh.hu/adoinfo/art/teaor_100422.html

A dolog lényege:
2009 júniusáig kellett volna váltani, de néhány ezren ezt még nem tették meg, és - magánszemélyeknek 200 ezer, társas vállalkozásoknak 500 ezer - mulasztási bírságot szabhatnak ki "az adózás rendjéről szóló többször módosított 2003. évi XCII. törvény 172. § (1) bekezdés c) pontja értelmében".

Ha valaki még nem írta volna át magát...



Egy picit úgy tűnik számomra, hogy két dolog összekeveredett.

Mini háttérinfó (bár sokan biztos tudjátok is):
A TEÁOR'03-ról átálltunk a TEÁOR'08-ra a tevékenységek "kódolása" tekintetében. Vagyis, átvettük a NACE.2. kódrendszert mi is. Emiatt "át kellett fordítani" a TEÁOR'03 kódokat a TEÁOR'08-nak megfelelő kódokra.
Vannak tevékenységek, amelyek esetében mindkét rendszerben egyetlen kód felel meg, ám van sok olyan, amelyeknél a '03 szerinti kód több '08-kódra változott (tovább bontottak "kódilag" tevékenységeket).

Az Apeh automatikusan átfordította a TEÁOR'03 kódokat minden adózónál azokban az esetekben, ahol egyértelmű a megfeleltetés, vagyis a TEÁOR'08 kódrendszerben is csak egyetlen kód jelöli a tevékenységet és tartalmában is ugyanaz.

Ahol ez nem volt lehetséges (mert egy '03-kóddal jelölt tevékenység most pl. 3-4- '08-as kódon jelenik meg), ott az adózónak kellett intézkednie, hiszen csak ő tudja eldönteni, hogy mely TEÁOR'08 szerinti kódokat kell bejelentenie az Apeh-hez a 03'-sok helyett.

Erre vonatkozik az Éva által jelzett cikk (teljesen OK) és fontos a változás végrehajtása, mert valóban büntetnek, ha elmarad az automatikusan át nem fordítható kódok Apeh felé történő bejelentése.

Az Apeh honlapon ellenőrizni tudjátok, mi a helyzet a ti esetetekben:
- minden kódot át tudtak-e forgatni, vagy
- van amit Nektek kell bejelenteni.

http://www.apeh.hu/ADATBLEKER/tevekenysegek/tevekenysegeklekerdezes

Itt kiválasztva az adózói státuszt (e.váll. vagy társas váll), a következő oldalon a "törzsszám" rubrikába beírva az adószámotok első 8 számjegyét, megjelenik, hogy mi van az Apeh adatbázisában Rólatok TEÁOR-ilag.
Ha lesz TEÁOR'03 alatt felsorolás, akkor azokat a tevékenységeket Nektek kell besorolni a TEÁOR'08 kódok alá és bejelenteni az APehhez. A besoroláshoz segítség a fenti link 3. TEÁOR kalkulátor része.

Fontos! Nem csak a főtevékenységet kell "átkódolni"!. Az Apeh felé az összes, a válallalkozó/vállalkozás által végzett valamennyi tevékenységet is. Ha kell, a hiányzókat pótlólag be kell jelenteni.

HTH

[Edited at 2010-05-01 08:59 GMT]


 
Kathrin.B
Kathrin.B  Identity Verified
Local time: 00:32
English to Hungarian
+ ...
SZJ számok Apr 30, 2010

Eva Blanar wrote:

Nem azonos egyébként a TEÁOR és az SZJ: 2008-ban az előbbi megváltozott, az utóbbi nem, így most már az első 4 számjegy nem azonos és ha jól értettem, nem is lesz az.

Vagyis tényleg a régit kell írni... Most már csak az a kérdés, hogy a megbízók így elfogadják-e majd a számlánkat? Vagy írjuk rá mind a kettőt? Esetleg még azt is, hogy fordítás vagy lektorálás?

[Edited at 2010-04-26 09:09 GMT]


Ismét csak igen, és Feri észrevételére is.

A korábbi kötelező SZJ-szám PLUSZ a megnevezés helyett elég csak az egyik feltüntetése a számlán. Lényeg - és feltétel -, hogy egyértelmű legyen, mi a számlázott teljesítmény.

Tapasztalatom szerint szinte senki nem használja a "csak SZJ" megjelölést.
Célszerűbb a megnevezést választani. Egyszerűbb és a számlabefogadó is azonnal látja, hogy OK vagy nem a megnevezés.

Még egy észrevétel ahhoz, hogy ha valaki továbbra is mindkettőt fel akarja tüntetni.
Fontos, hogy a SZJ és a megnevezés tökéletes összhangban legyen, valóban az a szám jelölje a megnevezésben szerepeltetett tevékenységet.

Miért?
Mert ha nem jó pl. az SZJ (gyakori hiba!!!), akkor nem teljesül, hogy egyértelműen szerepel a teljesítmény, tevékenység a számlán!

Van-e kockázat, ha mégis elkövetjük ezt a hibát?
Igen.

Számlakiállítónál - az ÁFA tv. 169§-ának nem mindenben megfelelő - vagyis hibás - számla kiállítása miatt lehet pl. mulasztási bírságot kiszabni (200 v 500 eFt /számla potenciálisan; e tv-i lehetőség szerint tudtommal még nem bírságolt az Apeh, de egyszerit már vetett ki számlakiállítási hiba miatt.)

Számlabefogadónál - ha 1. áfát is fel kellett számítanotok a megrendelő felé vagy 2. Ti kaptok áfás számlát ilyen hibával - jogosulatlan áfalevonás 1. a megrendelőnél, 2. Nálatok --> levont áfa összege = adóhiány + adóbírság (adóhiány 50%-a); az áfa 150%-a a kockázat

Vagyis csökkenthető a hiba lehetősége (és ezáltal az adókockázat), ha csak az egyiket - mondjuk a szöveges megnevezést - szerepeltetitek a számlán.

Szintén remélem, h HTH.

Kathrin



[Edited at 2010-05-01 08:56 GMT]


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Ildiko Santana[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

TEÁOR- és szakmakódok változása






Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »